Ewolucja biura – od pracy stacjonarnej do mobilnej przestrzeni roboczej

Wiemy już, że statyczna praca przy biurku nie jest ani naturalna ani zdrowa. Nie jest też efektywna z punktu widzenia organizacji, bowiem przyczynia się do częstszych zwolnień i złego samopoczucia pracowników. A w dodatku jest jak bomba z opóźnionym zapłonem – bez konkretnych modyfikacji pomagających pracownikom zmienić złe nawyki dotyczące stylu pracy, wcześniej czy później odbije się na zespole, finansach i efektywności każdej firmy.

 

Lista biurowych grzechów jest długa, na szczęście ich zmiana nie musi być ani czasochłonna ani bardzo kosztowna. Wystarczy bowiem, że do biur, w których pracownicy przywiązani są do swoich stacjonarnych stanowisk, wprowadzimy to, co zdrowe i naturalne, czyli ruch. Bez względu na to, czy będzie on polegał na konieczności wstania z krzesła, aby wrzucić śmieci do kosza ustawionego w rogu, czy wyjściu z pokoju, by spokojnie porozmawiać przez telefon, kluczowym czynnikiem do zmiany stylu pracy jest zachęcenie ludzi do wstania od biurek. Dotyczy to zarówno codziennych zadań, jak i spotkań zespołowych czy burz mózgów, które także nie muszą być nierozerwalnie związane z siedzeniem. Wydaje się, że to tak niewiele, ale w tym przypadku mała modyfikacja może przynieść  naprawdę wielki efekt. Zmiana pozycji w trakcie pracy chroni nasze zdrowie, pobudza krążenie, pozwala zrelaksować mięśnie i zwiększa efektywność. Aby zachęcić pracowników do takiej aktywności, warto wprowadzić w biurze kilka modyfikacji, które naturalnie i bez wysiłku zmienią tradycyjne stacjonarne biurka w przestrzeń stymulująca do aktywności fizycznej.

 

Biuro typu DIY

Zmiana podejścia do pracy stacjonarnej wymaga czasu. Mimo, że prawie każdy pracownik biurowy narzeka na małą ilość ruchu, to raczej nie ma co liczyć na to, że od razu ochoczo porzuci biurko i krzesła konferencyjne, aby spotkania odbywać w pozycji stojącej. Dlatego warto zachęcać ludzi do większej aktywności metodą małych kroków, wykorzystując naturalne preteksty do zmiany pozycji. Jednym z takich momentów jest organizacja spotkania czy miejsca do pracy zespołowej. Zamiast sadzać ludzi przy stole konferencyjnym zachęćmy ich, aby swoją przestrzeń zaaranżowali samodzielnie. Pomogą w tym mobilne meble – krzesła i stoły czy elementy wyposażenia takie, jak flipcharty, które trzeba samodzielnie przesunąć czy ustawić. Firma Bene poszła jeszcze krok dalej  i wprowadziła na rynek system mobilnych modułów PIXEL, który pozawala na aranżację przestrzeni do pracy praktycznie od podstaw. PIXEL to pierwszy produkt wpisujący się  w nowatorką koncepcję „playground”, czyli wielofunkcyjnego wyposażenia dostosowującego się do bieżących potrzeb firmy. System składa się z drewnianych modułów, które w połączeniu z akcesoriami tworzą mobilną, elastyczną i gotową do pracy przestrzeń warsztatową. I to dokładnie taką, jaka jest w danym momencie najbardziej potrzebna. PIXEL pozwala na błyskawiczną zamianę miejsca do burzy mózgów w strefy  do pracy w podgrupach, a tych znowu w audytorium do prezentacji bez używania gwoździ czy młotka. Tak dopasowana przestrzeń wspiera bieżące zadania, zaś jej przygotowanie jest idealnym ćwiczeniem, które pobudzi mięśnie i dostarczy organizmowi dawkę tlenu konieczną do wytężonej, efektywnej pracy.

 

Siedzenie wielkiej wagi

Większość biur składa się z indywidualnych stanowisk do pracy i to się raczej szybko nie zmieni. Możemy współdzielić przestrzenie robocze i rekreacyjne, jak kuchnie czy sale  do spotkań, ale biurka traktujemy personalnie i jesteśmy do nich przywiązani. Tymczasem to właśnie stanowiska pracy urządzone niezgodnie z zasadami ergonomii są miejscem, gdzie najczęściej zaczynają się problemy zdrowotne. Zbyt niskie lub zbyt wysokie siedzisko fotela lub krzesła, brak możliwości regulacji, złe usytuowanie monitora w odniesieniu do osi biurka i do okna oraz brak oparcia dla przedramion i łokci podczas pracy przy komputerze to tylko niektóre grzechy odbijające się boleśnie na naszym samopoczuciu. Można tego uniknąć dzięki renomowanym produktom – biurkom a przede wszystkim krzesłom, które zapewnią odpowiednie podparcie dla szkieletu i tym samym ograniczą ryzyko spędzania długich godzin w pozycji zagrażającej zdrowiu. Firma Wikhahn jest niemieckim liderem ergonomicznych, komfortowych rozwiązań wspierających pracę, specjalizującym się  w krzesłach i siedziskach do biura. Misją firmy edukacja i kształtowanie zdrowych nawyków w pracy oraz dostarczanie produktów najwyższej jakości, czego dowodem są dwa flagowe krzesła Wilkhahn – ON i IN. Krzesła Wilkhahn to pierwszy na rynku produkty opracowane zgodnie z opatentowaną technologią Trimension®. Do tej pory krzesła biurowe posiadały możliwość poruszania w dwóch wymiarach – do przodu i do tyłu oraz dopasowania wysokości do preferencji pracownika. Wilkhahn jako pierwszy wprowadził do swoich produktów trzeci wymiar ruchu – możliwość płynnego poruszania siedziskiem na boki,
co umożliwia rozluźnienie mięśni dna miednicy i odciąża kręgosłup. Efekt, który można osiągnąć za pomocą obydwu produktów jest podobny do siedzenia na wielkiej gumowej piłce, zalecanej m.in. przy rehabilitacji schorzeń dolnego odcinka kręgosłupa. Zarówno ON, jak i IN zapewnia więc możliwie naturalny, relaksujący i zdrowy ruch nawet podczas długiego siedzenia przy biurku w jednej pozycji.

 

Zapraszamy do stołu

Nie tylko krzesła mogą stymulować pracowników do poruszania, taką rolę mogą pełnić także biurka i stoły. I to zarówno w ramach indywidualnych stanowisk do pracy, jak i przestrzeni wspólnych. Bene, lider innowacyjnych systemów biurowych, jako pierwszy opracował biurko, które umożliwia zmianę pozycji z siedzącej na stojącą w trakcie pracy. T-Lift Desk dostępne jest w wersji klasycznej i narożnej, z automatycznym lub ręcznym systemem zmiany wysokości. Biuro można szybko ustawić w pożądanej pozycji, bez konieczności zmiany miejsca czy usuwania rzeczy leżących na blacie. W przestrzeniach wspólnych, takich jak kuchnie i miejscach do pracy zespołowej idealnie sprawdzi się zaś system Bene TIMBA. Zarówno stół, jaki i stołki wykonane z litego drewna dębowego, charakteryzują się prostotą i elegancją, wychodzącą poza ramy typowych mebli konferencyjnych. TIMBA nie potrzebuje specjalnie wydzielonego pomieszczenia, meble mogą zostać ustawione nie tylko w meeting roomie, ale też w kuchni czy na open space i same w sobie stworzą miejsce do pracy oraz integracji pomiędzy pracownikami. TIMBA to jednak znacznie więcej, niż tylko stół do wspólnej pracy, Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom – centralnej obrotowej płycie i możliwości regulacji, meble pozwalają ukryć kable elektryczne i sieciowe. W jednej chwili stół, który przed chwilą służył jako miejsce do wspólnego posiłku, zmieni się w centrum multimedialne przystosowane do pracy i prezentacji.

 

Jeśli nie siedzenie, to co?

Oczywiście stanie! Choć na co dzień o tym nie myślimy, to właśnie pozycja stojąca jest najzdrowsza dla naszego kręgosłupa. Pomaga ćwiczyć mięśnie, pobudza krążenie, wymusza naturalny ruch i nie obciąża kręgosłupa w takim stopniu, jak siedzenie. Mimo  to nie wyobrażamy sobie, żeby spędzić cały dzień przed biurkiem w pozycji stojącej. Faktycznie takie rozwiązanie na dłuższą metę mogłoby być męczące, dlatego firma Wilkhahn opracowała produkt, który pomoże nam korzystać z zalet stania  i jednocześnie odpocząć. Stand-up to niepozorne, kolorowe siedzisko, stworzone przez niemieckiego projektanta Thorstena Francka. Dzięki ciekawej konstrukcji inspirowanej lodowym rożkiem, Stand-up pełni jednocześnie rolę tradycyjnego siedziska  i nowoczesnego przyrządu do ćwiczeń, nadając nowe znaczenie pojęciu komfortu
w biurze. Poprzez kołysanie i przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę rozluźnia mięśnie miednicy, wzmacnia kręgosłup i mięśnie nóg. A wszystko to bez cienia wysiłku. Stand-up doprasowuje się bowiem do sylwetki i zapewnia odpowiednie podparcie podczas siedzenia, dzięki czemu może z powodzeniem zastąpić tradycyjne fotele w przestrzeniach rekreacyjnych, kuchniach czy salach do rozmów. Stand-up zajmuje niewiele miejsca i dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych, stanowi więc efektowne uzupełnienie wyposażenia i doskonałą alternatywę dla tradycyjnych krzeseł biurowych.