Jaką rolę pełni ruch w codziennej pracy? Jak zapobiegać negatywnym skutkom siedzącego trybu życia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dostarczył webinar p.t. „Dynamiczne przestrzenie z energią”, który odbył się 24 października. Szkolenie zostało przygotowane przez Bene, lidera innowacyjnych koncepcji biurowych oraz firmę Wilkhahn, pioniera ergonomicznych mebli do biur.
Jak pokazują wyniki raportu „Praca, moc, energia w polskich firmach”, opracowanego w 2017 roku przez agencję Human Power, Polacy są jednym z najbardziej pracowitych narodów w Europie. Na realizowaniu służbowych obowiązków spędzamy w ciągu roku średnio 1963 godziny, czyli prawie 82 dni. Niestety w parze z pracowitością nie idzie troska o nasze zdrowie, samopoczucie czy zawodową satysfakcję. Pochłonięci przez biurowe powinności chodzimy chronicznie zmęczeni, jemy okazjonalnie i niezbyt zdrowo a w biurze zatracamy się w obowiązkach zapominając, że nasze ciało domaga się przerwy i chwili relaksu. W efekcie aż 78% ankietowanych przyznaje, że cały roboczy dzień spędza w jednej pozycji, cierpiąc na bóle kręgosłupa, problemy ze zdrowiem a nawet chroniczny stres.
W związku z globalną zmianą trybu pracy na umysłową, zjawisko chorób zawodowych spowodowanych siedzącym trybem życia znalazło się na celowniku lekarzy. Eksperci ds. zdrowia są zgodni – wprowadzanie ruchu do miejsc pracy jest jednym z największych wyzwań, jakim musimy sprostać w związku z chronicznym ograniczeniem ruchu i coraz dłuższym okresem aktywności zawodowej. Kluczowym elementem tego procesu jest odpowiednio zaprojektowane biuro.
Jako pionier innowacyjnych koncepcji biurowych Bene od wielu lat pracuje nad rozwiązaniami zwiększającymi mobilność w biurze. W swoich działaniach opiera się na wiedzy międzynarodowych ekspertów, do których należy także firma Wilkhahn. Efekty tej współpracy stały się podstawą do stworzenia webinaru p.t. „Dynamiczne przestrzenie z energią”, który odbył się 24 października. Punktem wyjścia do projektu były najnowsze badania i osiągnięcia techniczne wprowadzające mobilność do biur. Uczestnicy projektu dowiedzieli się m.in. czym grozi ograniczenie ruchu, jaki ma wpływ na samopoczucie i pracę oraz jak zapobiegać negatywnym efektom siedzącego trybu życia. Czasem mała zmiana może przynieść wielki efekt w postaci zrelaksowanych, zdrowszych pracowników.
Webinar w wersji anglojęzycznej został poprowadzony przez Burkharda Remmersa, lingwistę, filozofa i historyka badającego rozwój organizacji i ich adaptację do warunków przyszłości. Remmers jest utalentowanym mówcą, uczestnikiem wielu istotnych debat związanych z tematyką designu i członkiem prestiżowych stowarzyszeń architektonicznych. Partnerem projektu został magazyn Eurobuild.