Trendy , Korporacyjne

PIXEL w nowym Centrum Ars Electronica w Linzu

Niezwykła współpraca firmy Bene i Ars Electronica Center w Linzu - prezentacja trendów oraz wyzwań związanych z rozwojem technologii i nową rolą biura, jako miejsca inspiracji  i innowacji.

„Aby rzucić okiem w przyszłość, wystarczy teleskop, ale aby go znaleźć, potrzebujemy kompasu” - Gerfried Stocker, dyrektor artystyczny Ars Electronica Center, Linz.

Od czasu otwarcia 40 lat temu, światowej sławy Ars Electronica Center bada ekscytujące wątki związane z przyszłością technologii, sztuki i społeczeństwa. Te same tematy są także w kręgu zainteresowania założonej w 1790 roku firmy Bene. Skupiają się na szybko rozwijających się międzynarodowych sieciach, które tworzymy i które w połączeniu z postępem technologicznym wpływają na nasze codzienne życie zarówno na poziomie jednostki, jak  i na poziomie globalnym. Otwarte w 1996 roku Muzeum Przyszłości będące pierwotnie dwupiętrowym budynkiem, zostało w 2009 roku rozbudowane do obecnej wielkości  i uzupełnione m.in. o powierzchnie wystawiennicze w piwnicy. Teraz, dziesięć lat później, Ars Electronica Center przeszło kolejną modernizację. Zostało gruntownie przeprojektowane zgodnie z tematyką współczesnych wyzwań i ogólną koncepcją: „Compass - Navigating the Future”. W samym sercu nowego projektu znajduje się system PIXEL firmy Bene. Ponad 500 modułów PIXEL zostało wykorzystanych do stworzenia wizjonerskiego przykładu przyszłości  w oparciu o innowacyjne miejsce pracy. W jedynym tak niezwykłym laboratorium innowacji na świecie PIXEL demonstruje swoją elastyczność i wielofunkcyjność.


Od sztucznej inteligencji po biotechnologię

Początkowo działając jako teleskop oferujący spojrzenie w przyszłość, dzisiejsze Centrum Ars Electronica zostało przekształcone w kompas będący przewodnikiem po systemach, sieciach  i technologiach, które ludzie stworzyli w XXI wieku. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki - od sztucznej inteligencji, autonomicznych systemów i robotyki do technologii genów  i biotechnologii oraz dalekosiężnych globalnych zmian naszych czasów. Nowe Centrum Ars Electronica oferuje wiele interaktywnych instalacji, prac artystycznych, projektów badawczych, punktów informacyjnych, warsztatów i laboratoriów. Punkt ciężkości położony został zaś na efekty wdrożenia jednej przełomowej technologii - sztucznej inteligencji.

„Sztuczna inteligencja wywołuje obecnie rewolucję, której znaczenia dla naszego życia nie można nie doceniać” - mówi Gerfried Stocker. „W handlu i przemyśle, w nauce, sztuce i polityce - wszędzie stosowane są aplikacje umożliwiające naukę różnego rodzaju maszynom, co powoduje fundamentalne zmiany”.


Laboratorium PIXEL

Wykorzystując ponad 500 modułów PIXEL twórcy ekspozycji zaprojektowali innowacyjne laboratorium. Projektanci Centrum Ars Electronica zainspirowali się swobodą zmian  i dynamicznym stylem systemu PIXEL. Nie tylko użyli inteligentnych drewnianych modułów  do budowy stołów, regałów i siedzeń, ale także wykorzystali system PIXEL do stworzenia ścian działowych tworząc nowy wymiar architektury wnętrz użytkowych, uwolniony  od tradycyjnych ram biurowych.

Inauguracja

Dla uczczenia swojego otwarcia Ars Electronica Center prezentuje kilkutygodniowy program różnego rodzaju wydarzeń. Napięty harmonogram imprez zapewnia kompleksowe wprowadzenie do szerokiej gamy nowych tematów, projektów i programów edukacji artystycznej oferowanych przez centrum, których kulminacją będą obchody 50. rocznicy pierwszego lądowania na Księżycu zaplanowane na 21 lipca 2019r.

Pełny program imprez inauguracyjnych dostępny jest pod adresem https://ars.electronica.art/news/.

O Ars Electronica

Ars Electronica Center z siedzibą w Linzu od 1797 roku analizuje i komentuje cyfrową rewolucję, która zmienia nasz świat. Koncentruje się zawsze na bieżących wydarzeniach i możliwych przyszłych scenariuszach, rozgrywających się między sztuką, technologią i społeczeństwem. Wizje, pomysły i projekty wspierane przez Ars Electronica Center są innowacyjne, radykalne  i ekscentryczne w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Obejmują współpracę z artystami, naukowcami, technologami, inżynierami, przedsiębiorcami i działaczami społecznymi z całego świata. Od dnia powstania Ars Electronica Center stale poszerza zakres swojej działalności  a dzięki kompleksowemu podejściu do badanych zagadnień zyskało międzynarodowy rozgłos związany z zaangażowaniem w zjawiska techno-kulturowe. Słowem jest platformą kulturalną, edukacyjną i badawczą o światowej renomie.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie https://ars.electronica.art.


O Bene

Bene GmbH jest austriackim liderem i jednym z głównych europejskich graczy na rynku innowacyjnych koncepcji biurowych. Firma pochodzi z Austrii, główna siedziba i zakład produkcyjny Bene zlokalizowane są w Waidhofen. Dzięki zaawansowanym technologiom wspierającym produkcję i wysokim standardom dotyczącym jakości, Bene posiada jedno z najnowocześniejszych przedsiębiorstw wytwarzających meble biurowe w Europie. Wysokiej jakości produkty Bene, powstałe w oparciu o 226 lat tradycji i doświadczenia, dostępne są w 40 krajach świata. Polski oddział z pod nazwą Bene Warszawa Sp. z o.o. istnieje od 1997 roku. Spółka ma swoją siedzibę w Warszawie.

Jako dostawca kompleksowych rozwiązań do aranżacji biura, Bene rozwija własne portfolio produktów, uzupełniając je asortymentem wiodących marek. Filozofia Bene określa biuro jako jedną z przestrzeni życiowych i podkreśla, że istnieje wyraźny związek między wyposażeniem biura, środowiskiem pracy i kulturą firmy, a jej sukcesem. Każdego dnia Bene dąży do przełożenia tej filozofii na rzeczywistość. Dzięki takiemu podejściu produkty biurowe marki Bene cechują się ergonomią, wysoką jakością i innowacyjnym designem, które zmieniają jakość i efektywność codziennej pracy.