THE CORE by Bene – jak pandemia zmienia przestrzenie biurowe

Jak powinno wyglądać biuro, żeby przetrwać pandemię, a co ważniejsze: jak będą funkcjonować biura po pandemii?

Bene – międzynarodowy ekspert aranżacji środowiska pracy, stworzyło koncepcyjne biuro przyszłości „THE CORE by Bene”. To przestrzeń, w której nie tylko prezentujemy sposoby nawigowania w tych niepewnych czasach, ale też demonstrujemy rozwiązania w specjalnie zaaranżowanym miejscu, zlokalizowanym w samym sercu Frankfurtu. Biuro przyszłości to otwarta dla każdego przestrzeń, która żyje, jest użytkowana przez pracowników firmy, klientów i na bieżąco doskonalona wspólnie z architektami i zaangażowanymi w projekt ekspertami.

Wiedeń / Waidhofen, 30 Listopada 2020 r. – „Sposób, w jaki w Bene postrzegamy biuro dziś i jutro, oczywiście zmienił się pod wpływem globalnej pandemii COVID-19” mówi Michael Fried, Członek Zarządu ds. Sprzedaży, Marketingu i Innowacji w Bene.

Podsumowujemy nasze dotychczasowe obserwacje, definiujemy wyzwania i szanse związane ze zmianami w środowisku biurowym w trzech tezach:

 1. OCZYWISTE: W czasie pandemii biura potrzebują przemodelowania i dostosowania ich tak, aby spełniały konieczne wymogi bezpieczeństwa, po to by ludzie czuli się bezpiecznie i mogli zachować swoją efektywność w pracy. Aby sprostać tym potrzebom, należy dostosować dotychczasowe koncepcje przestrzenne i funkcjonalne biur.
 2. WYŻSZE OBROTY: Przewidywane zmiany dotyczące przyszłości pracy, takie jak nowy model zarzadzania czy przywództwa, transformacja cyfrowa – ewoluowały, stały się ważniejsze, pożądane w znacznie szybszym tempie aniżeli przewidywano przed pandemią. Zyskują na znaczeniu aspekty, takie jak współpraca, interakcja społeczna a także cel pracy, to one będą odgrywały bardzo ważną rolę w środowisku pracy również po pandemii.
 3. OBCIĄŻENIE DUŻYM STRESEM: Obecnie doświadczamy ogromnego stresu związanego z pracą zdalną – w rozumieniu pracy wykonywanej z domu. Firmy dochodzą do wniosku, że ten model pracy w zasadzie działa i ma swoje korzyści, ale pracownicy czy ich liderzy widzą w nim wyzwania, przed którymi stają nie mogąc na co dzień spotykać się realnie w biurze.

Brakuje nam bezpośrednich spotkań, wymiany zdań ze współpracownicami, codziennych interakcji społecznych. Zauważamy, że praca zespołowa na odległość sprawia trudności. Firmy zadając sobie pytanie: „czy efektywna praca jest możliwa, gdy pracujemy z domu, czy to odpowiedni model pracy dla każdego?” będą zmuszone ponownie przemyśleć swoje podejście do pracy zdalnej, zwłaszcza teraz – zyskawszy na ten temat nowe spojrzenie.

Nowe modele pracy mogą niektórym odpowiadać, praca z domu będzie w stanie zastąpić dla nich biura firmowe. Będzie to miało nieuchronny wpływ na koncepcje użytkowania i sposób projektowania przestrzeni biurowych w przyszłości. Praca zdalna czy biura domowe pozostaną jednak istotną i integralną częścią środowiska pracy również po pandemii. Jednocześnie obserwujemy jak wzmacniana jest kluczowa rola firmowego biura - bardziej niż kiedykolwiek staje się ono centrum społecznym.

Koncepcyjne Biuro THE CORE by Bene

Biuro jest fizycznym rdzeniem organizacji, jej sercem. Można porównać je do platformy czy portu, w którym ludzie, koncepcje, pomysły spotykają się i w efekcie synergii łączą tworząc znacznie większą wartość. To przestrzeń, w której spontaniczne interakcje społeczne będące zalążkiem wielu kreatywnych podejść, dobrych pomysłów i relacji, nie muszą być w specjalny sposób organizowane. Miejsce do wspólnej i zwinnej pracy, gdzie nowy model zarządzania i płynne przywództwo mogą ewoluować. Przestrzeń, która przenosi ducha, tożsamość korporacyjną firmy i jej wartości – łącząc Organizację w samym jej centrum – w „rdzeniu”. Bene opracowało koncepcję biura, w pełni zapewniającą przestrzeń dla pożądanych obecnie i w przyszłości funkcji. „THE CORE by Bene” to realne biuro - przestrzeń testowa zlokalizowania w centrum Frankfurtu nad Menem, którą można doświadczać na żywo, bezpośrednio użytkować.

„Jesteśmy pierwszym producentem, który nie tylko przedstawia koncepcję na ten wyznaczający trendy temat, ale także tworzy rzeczywistą, fizyczną przestrzeń testową” - mówi Patricia Möckesch, Ambasador Produktów i Innowacji w Bene. Tym samym we współpracy z ekspertami stworzyliśmy unikalny prototyp biura do pracy w trakcie i po pandemii. Firmy, przestrzegając wszelkich niezbędnych środków ostrożności i higieny, powinny teraz jak najlepiej przygotować się na powrót pracowników do biur.

Dystans fizyczny, koncepcje utrzymania higieny i technologie sensoryczne

Innowacyjne mechanizmy ochronne zapewniają bezpieczeństwo na terenie całego obiektu, rozpoczynając już w strefie wejścia do biura, w której znajduje się urządzenie skanujące temperaturę ciała i dokumentujące wizytę w celu śledzenia kontaktów zgodnie z przepisami RODO. Po pomiarze temperatury, rejestracji i bezdotykowej dezynfekcji rąk system daje zielone światło, aby doprowadzić gościa do wcześniej wybranego i oczyszczonego miejsca pracy. Odległości między stanowiskami pracy są odpowiednio zaprojektowane, a także oddzielone od siebie mobilnymi i modułowymi pomieszczeniami.                              

“Ludzie nazywają najważniejszą zasadę nowego bycia razem – „dystansem społecznym”. Dla nas w Bene, biuro to miejsce spotkań, w którym dialog i interakcja są fundamentalną częścią życia. Dlatego wolimy powiedzieć: potrzebujemy fizycznego dystansu, aby pozostać w społeczności”, mówi Szef BENE Michael Fried. Tworząc koncepcyjne biuro przyszłości położyliśmy szczególny nacisk na stworzenie właściwej harmonii pomiędzy odległością a bliskością”.

Nowe koncepcje biur przyszłości

Dzięki połączeniu nowych technologii i elastycznej koncepcji przestrzennej „THE CORE by Bene” z powodzeniem tworzy atmosferę, w której ludzie czują się dobrze, mogą wchodzić w interakcje społeczne i czuć się przy tym bezpiecznie. Koncentrując się na „doświadczeniu użytkownika”, Bene opracowało i wdrożyło holistyczny, współczesny krajobraz biura we współpracy z innymi ekspertami, takimi jak Giulio Castegini z Drees & Sommer, Norman Kustos z Neotares Consult i Lulia Patricia Manea z Holger Meyer Architektur. Ponieważ przyszłość pracy i środowiska biurowego jest w stanie ciągłych zmian, wspólnie pracujemy nad tym, by nasza koncepcja nie straciła na aktualności, również po pandemii.

Dla wielu osób praca zdalna, oznacza pracę z dowolnego miejsca na ziemi, stanowi część codziennego życia zawodowego. Oznacza to również, że klasyczne modele pracy, takie jak „od dziewiątej do piątej”, tracą na znaczeniu. Czy to z kawiarni, z parku czy z domu - globalne sieci i nowoczesne warunki pracy zmieniają sposób, w jaki współpracujemy. Widać to w codziennym życiu biurowym. „W biurze coraz ważniejsze stają się strefy spotkań i komunikacji” mówi Michael Fried. „Biuro oferuje przestrzeń dla pomysłów i nowych możliwości”. Staje się motorem innowacji.

Uwaga zwrócona jest teraz bardziej na pracę zespołową, aniżeli indywidualną”. W wyniku ogromnej fali cyfryzacji, którą wywołała pandemia COVID-19 – zdecydowanie przyspieszyła ten proces i znacząco zmieniała wymagania, jakie stawiamy funkcjom nowoczesnego biura.

Biuro - różnorodne, bardzo elastyczne przestrzenie do pracy

Przez idealne połączenie otwartych struktur przestrzennych ze strefami chronionymi „THE CORE by Bene” umożliwia balansowanie pomiędzy zachowaniem dystansu wynikającego z pandemii a możliwością pracy zespołowej, tak aby ludzie jednocześnie czuli się komfortowo i mogli pracować twórczo. Aby to osiągnąć, zaprojektowaliśmy sześć kluczowych stref o różnych funkcjach:

Strefa longue idealna dla nieformalnych dyskusji w swobodnej atmosferze, strefa rekreacyjna dla odpoczynku i regeneracji, strefa pracy w skupieniu – dla potrzebujących popracować indywidualnie. W projekcie przestrzeni bura uwaga skupiona jest na wsparciu aspektów komunikacji oraz współpracy, stąd poza strefami stricte dedykowanymi do pracy zespołowej czy nieformalnych spotkań, również pozostałe strefy biura oferują możliwość odbycia krótkich spotkań typu stand-up meeting, Idea Lab to elastyczna przestrzeń warsztatowa, którą można również wynająć klientom czy innym firmom – zapewnia miejsce dla optymalnej wymiany pomysłów.

Kiedy tworzyliśmy tą przestrzeń, zadbaliśmy o jej jak największą elastyczność. „Biuro to żywy organizm, który nieustannie ewoluuje i dostosowuje się do zmieniających się struktur i najnowszych procesów w firmie lub zespole” - wyjaśnia Möckesch. „Ważne jest regularne myślenie o tych planach i koncepcjach przestrzennych oraz upewnianie się, że nadal spełniają swoje zadanie”.

Nowoczesne koncepcje biura charakteryzuje większa część powierzchni wspólnych, które można elastycznie wykorzystywać i łatwo dostosowywać do różnych potrzeb czy wymagań. „Rośnie znaczenie roli biura jako centrum informacji, kultury korporacyjnej i interakcji społecznych” - wyjaśnia Michael Fried. 

„Biura muszą dawać poczucie bezpieczeństwa, nadążać za zmianami, budzić zaufanie, aby nadal stanowiły dla ludzi inspirujące miejsca spotkań i wspierały rozwój kreatywności. Zespół Bene oferuje kompleksowe rozwiązania, które to umożliwią, wraz z gamą produktów szytych na miarę, dostosowanych do indywidualnych potrzeb.”

THE CORE by Bene – Partnerzy zaangażowani w projekt:

 • Adapt Global (monitor adaption)
 • acousticpearls (acoustic Idea Lab)
 • Création Baumann (curtains)
 • Flos (lighting)
 • Interface (carpet)
 • Muuto (soft seating)
 • Natural Greenwalls (green wall)
 • Nimbus (acoustic workstations)
 • NOX-LICHT ® (workplace floor lamps)
 • OBJECT CARPET (carpet)
 • Peter Kenkel (technical equipment)
 • Wilkhahn (additional furniture)
 • akzente raumbegrünung (room greening)

O Bene

Międzynarodowy ekspert biurowy jest specjalistą w projektowaniu i wyposażaniu biur i środowisk pracy. Bene definiuje biuro jako przestrzeń życiową, a jej koncepcje, produkty i usługi sprawiają, że ta filozofia staje się rzeczywistością. Grupa Bene to firma działająca na całym świecie, której siedziba główna i zakłady produkcyjne znajdują się w Waidhofen w Austrii. Rozwój, projektowanie i produkcja oraz doradztwo i sprzedaż są w ten sposób zjednoczone pod jednym austriackim dachem. Jako znaczący gracz na europejskim rynku, Bene reprezentuje innowacyjne koncepcje, inspirujące biura i wysokiej jakości projekty, a także opracowuje i produkuje niestandardowe rozwiązania dla firm każdej wielkości - od jednoosobowych firm po globalne korporacje. www.bene.com